Bądź S.M.A.R.T, czyli efektywna praca dla każdego

  • 2 kwietnia, 2019
jak planować pracę i wyznaczac cele

Koncepcja S.M.A.R.T jest chyba jedną z najpopularniejszych, ale być może nie każdy wie, jakie korzyści niesie w codziennej pracy. Dlatego dzisiaj szybki rzut oka na pozytywne aspekty pracy w tym modelu.

Koncepcja formułowania celów S.M.A.R.T mówi nam, że cel powinien być skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny, realny i określony w czasie. Dlatego ważne, jest aby zawsze upewniać się, że wszyscy wiedzą, kto zrobi co i na kiedy.

Plan w pracy twórczej

Wielu osobom wydaje się, że praca w dziale marketingu oznacza patrzenie w okno i szukanie kreatywnych rozwiązań. Oczywiście poniekąd tak jest, ale kreatywność też niestety musi podlegać pod jakiś plan. Inaczej żadna firma nie przetrwałaby kwartału. Dlatego, aby mądrze planować i osiągać swoje zamierzenia, trzeba mieć plan. Działanie bez planu jest kuszące, bo daje “wolność”, ja jednak uważam, że po pewnym czasie wolność przeistacza się w chaos i nic z tego nie wychodzi. Wiele pomysłów się rozmywa i nigdy nie zostaje zrealizowanych. Tym bardziej, że każda, nawet mocno zmotywowana osoba ma gorsze dni, i wtedy właśnie wcześniej rozpisany plan trzyma człowieka w ryzach.

Co znaczy S.M.A.R.T?

S jak skonkretyzowany

Cel musi być prosty i zrozumiały dla  każdego. Jego istota powinna być możliwa do przekazania w kilku zdaniach, bez miejsca na spekulacje czy nadinterpretacje. Każda osoba w zespole musi rozumieć cel. Dzięki temu wszyscy wiedzą, co mają robić. Obowiązkiem lidera jest wyjaśnienie wszystkich wątpliwości. Jeśli pominiesz ten krok, od razu narażasz się na niepotrzebne wyboje po drodze, które będą związane z niezrozumieniem lub nadinterpretacją celu.

M jak mierzalny

Mądre powiedzenie głosi, że tym można zarządzać, co można zmierzyć. Dlatego każdy element celu musi być policzalny. Dzięki temu łatwo ocenisz konkretne etapy i przypiszesz im wagi. Bez określenia pewnej sprawdzalności, ciężko będzie później zmierzyć również rezultaty. Oczywiście w przypadku porażki również mierzalność ma znaczenie, ponieważ wtedy szybciej można dojść do tego, co ją spowodowało.

A jak Osiągalny (ang. Achievable)

Aby nikt nie zniechęcił się w drodze do celu, musi być on osiągalny. Oczywiście zadanie może być wieloetapowe i trudne, ale zawsze zespół musi wiedzieć, że jest szansa na jego wykonanie. Bez tego ciężko o jakąkolwiek motywację. Jeśli cel jest bardzo duży, zawsze dobrze sprawdza się rozbicie go na mniejsze etapy. Wtedy zdobycie poszczególnego etapu daje satysfakcję i sprawia, że patrzymy na mniejsze odcinki, niż na całą wielką górę do pokonania.

R jak Istotny (Relevant)

Aby zespół dążący do celu miał dobrą motywację, cel musi być dla niego istotny. Nikt nie lubi robić rzeczy, których nie uważa za istotne. Pragnienie robienia rzeczy ważnych jest zakorzenione w ludziach i to również tyczy się pracy zawodowej. Kiedy członkowie zespołu nie będą odczuwali wagi celu, ich motywacja nie poszybuje zbyt wysoko. Jest to dość prosta psychologia. Nikt z nas nie chce, by nasza praca szła na marne i nie była istotna. Jako lider musisz zadbać o to, by pokazać, że cel, do którego dążycie jest naprawdę ważny.

T jak Określony w czasie (Time-bound)

Ciężko zaplanować pracę, gdy nie znamy czasu na wykonanie zadania. W dodatku czas też trzyma ludzi w skupieniu i motywacji. Cel dokładnie rozpisany w czasie sprawia, że kontrolujesz sytuację oraz możesz w porę reagować na opóźnienia, które mogą pojawić się po drodze. Dodatkowo czas sprawia, że cel staje się realny.

Jak osiągać zamierzony cel?

Moja ulubiona rada: zapisuj! Kiedy zapisujesz wszystko, nic Ci nie umknie. Każda osoba z zespołu powinna mieć spisane poszczególne etapy, za które jest odpowiedzialna. Następnie należy przyporządkować do nich przewidywany czas wykonania oraz opisać sposób wykonania. Po każdym etapie należy odhaczyć to, co zostało zrobione i skontrolować w jakim czasie. W przypadku niepowodzenia, spisać dlaczego dany etap się nie udał. Spisywanie poszczególnych działań, to wielka moc w zarządzaniu zespołem, ponieważ nie dość, że daje kontrolę, to jeszcze sprawia, że wszystkie działania są transparentne i nikt nie będzie czuł się mało doceniany.

A przypominam, że ludzie chwaleni pracują bardziej efektywnie i mają lepsze nastawienie do wykonywanych obowiązków. Naprawdę kilka słów pozytywnego komentarza może zdziałać bardzo wiele.

Praca S.M.A.R.T jest daje naprawdę świetnie efekty, wystarczy tylko trzymać się planu!

Brak komentarzy

Skomentuj